Minstens vijf nationale vrouwenteams zullen zich tijdens het EK verplaatsen met de trein of bus binnen Zwitserland, tegenover slechts twee mannenteams vorig jaar. Transport & Environment (T&E), Natuur & Milieu en Fossil Free Football roepen UEFA en KNVB op om een reisbeleid op te stellen dat teams verplicht om voor verplaatsingen van of binnen het gastland onder een bepaalde afstand of duur gebruik te maken van vervoer over land.
De nationale vrouwenteams doen het beter dan hun mannelijke tegenhangers als het gaat om het terugdringen van de klimaatimpact van hun reizen tijdens het UEFA Europees Kampioenschap voetbal.
De teams van Duitsland, Portugal, België, Frankrijk en Nederland hebben bevestigd dat zij zullen voldoen aan de UEFA-vereiste om zich per trein of bus binnen Zwitserland te verplaatsen tijdens Euro 2025. Vorig jaar eiste UEFA dit ook van de mannenteams in Duitsland, maar alleen Zwitserland en Duitsland bevestigden daadwerkelijk gebruik te maken van trein of bus.
"Als de Oranje Leeuwinnen voor de trein kiezen, geven ze miljoenen fans het goede voorbeeld. De KNVB zet al een mooie stap binnen Zwitserland, maar juist de reis van en naar het toernooi is hét moment om te laten zien: slim reizen is winnen voor het klimaat", zegt Bert van Mourik, programmaleider Luchtvaart bij Natuur & Milieu.
Transport is verantwoordelijk voor ongeveer 80% van de klimaatimpact van het EK. Hoewel deze uitstoot grotendeels afkomstig is van de reizen van supporters, kunnen nationale teams een voorbeeld stellen voor miljoenen fans. De Travel Smart-campagne van T&E en een groep partnerorganisaties erkennen de vooruitgang die de vrouwenteams boeken in aanloop naar Euro 2025, maar roepen UEFA en KNVB op om dit momentum te benutten en verder te gaan: stel een verplichting in voor teams om per trein of bus te reizen naar en binnen het gastland, wanneer de afstand of reistijd onder een bepaalde grens ligt.
Vier scenario’s, opgesteld door T&E, laten zien welk effect zo’n beleid zou hebben. Als alle teams die hun bestemming in minder dan zes uur per trein kunnen bereiken, dat ook daadwerkelijk zouden doen, dan zou de uitstoot van teamtransport tijdens het toernooi met 15% dalen. Als de grens wordt verhoogd naar tien uur, daalt de uitstoot met 32%. Bij een limiet van veertien uur wordt 50% van de uitstoot vermeden. En als alle teams behalve IJsland niet zouden vliegen, daalt de uitstoot met wel 84%.
"Een stevig reisbeleid waarin teams worden verplicht om bij reizen onder een bepaalde afstand of duur per bus of trein te reizen, is geen utopie. Het Franse team heeft zijn interne beleid bijvoorbeeld al aangescherpt en vliegt niet meer voor reizen onder een bepaalde reistijd. We gaan hierover in gesprek met de KNVB", aldus Van Mourik.
Vier teams (België, Frankrijk, Duitsland en Italië) kunnen hun bestemming in Zwitserland in minder dan zes uur bereiken. Het Franse team kan bijvoorbeeld in 5 uur en 6 minuten in Sankt Gallen zijn met twee treinen. Het Duitse team kan van Frankfurt naar Zürich reizen in 4 uur en 12 minuten per trein. Vorig jaar reisde het Zwitserse team ook per trein naar Duitsland, wat bewijst dat internationale treinreizen voor dit soort toernooien prima haalbaar zijn. Het Nederlandse team kan in 8 uur en 3 minuten in Spiez zijn waar het basiskamp is gelegen.