Op 3, 4 en 5 april 2026 keert DGTL Festival terug naar de NDSM-werf in Amsterdam, waar de DGTL Academy, in samenwerking met ABN AMRO, voor het tweede jaar op rij vrouwelijke makers in elektronische muziek en visuele kunst centraal stelt. Dit jaar presenteert de Academy een imposante 160 m² LED-installatie, het DGTL Academy Art Piece, en laat zien hoe het mentorprogramma in omvang en inhoud is gegroeid.
Met de DGTL Academy wordt een belangrijke stap gezet om de genderkloof die nog altijd een rol speelt achter de schermen in de elektronische muziekindustrie en kunstwereld te verkleinen. Het mentorprogramma biedt opkomend vrouwelijk talent toegang tot kennis, begeleiding en een krachtig netwerk, waardoor zij zich artistiek en professioneel kunnen ontwikkelen. Dit initiatief werd opgezet nadat vorig jaar uit het onderzoek van WOMEN Inc. uitgevoerd op initiatief van DGTL en ABN AMRO, bleek dat vrouwen bij de start van hun carrière tegen tal van obstakels aanlopen, zoals beperkte toegang tot mentorschap en een exclusieve sectorcultuur.
Na een succesvolle pilot in 2025, waarbij één talent werd gekoppeld aan een mentor, breidt de DGTL Academy dit jaar uit naar zes deelnemers: drie muziekmakers en drie visuele kunstenaars. Het zes maanden durende traject combineert intensief mentorschap, technische kennis, workshops en peer exchange. De deelnemers werken aan individuele soundscapes en visuele werken die samenkomen in een audiovisuele installatie die wordt geïntegreerd op het festivalterrein.
Dit jaar zijn de workshops niet alleen diepgaander, maar worden ze voor het eerst ook opengesteld voor een bredere groep vrouwen. Alle vrouwen die zich het afgelopen jaar hebben aangemeld voor de DGTL Academy krijgen toegang tot het programma, omdat DGTL en ABN AMRO het belangrijk vinden om kennis en ervaring zo toegankelijk mogelijk te maken.
De workshops behandelen thema’s als music production, visual arts, driving system change, legal, press & networking en safety & inclusion. Daarnaast verzorgt ABN AMRO workshops op het gebied van finance en ondernemerschap. Op deze manier stimuleren DGTL en ABN AMRO niet alleen de individuele ontwikkeling van de deelnemers, maar werkt het programma ook actief aan de uitbreiding van een duurzaam netwerk binnen de sector.
Met de DGTL Academy en het DGTL Academy Art Piece creëren DGTL en ABN AMRO niet alleen zichtbaarheid voor vrouwelijke makers, maar zetten zij ook een structurele stap richting systeemverandering binnen de elektronische muziek- en kunstsector. Met 160 m² aan LED-kunst wordt het werk van opkomend vrouwelijk talent onmiskenbaar onderdeel van de festivalervaring.
“Bij ABN AMRO geloven we dat iedereen een eerlijke kans verdient om ambities waar te maken. Voor veel vrouwelijke makers is een gelijk begin binnen de door mannen gedomineerde elektronische muziekindustrie nog altijd niet vanzelfsprekend. Met de DGTL Academy zetten we samen met DGTL concrete stappen om systeemverandering te versnellen en gelijke kansen te creëren. Door talent een podium te geven op DGTL Festival én door middel van een intensief mentorprogramma, waarbij ook onze eigen collega’s hun expertise inzetten, helpen we deze makers vooruit in hun carrière. Zo investeren we in de volgende generatie kunstenaars en bouwen we aan een inclusievere toekomst voor de elektronische muziek- en kunstsector,” aldus Sander Bestevaar, Hoofd Partnerships, Events & Foundations bij ABN AMRO.
De lichting van 2026 bestaat uit:
Mentoren zijn Mary Lake (DJ & Producer) en Carolien Teunisse & Jessica Dreu (DEFRAME).
DGTL en ABN AMRO delen de visie dat iedereen een gelijke kans verdient om ambities waar te maken in de kunst- en muzieksector. Als partners ontwikkelen zij daarom een programma waarbij structureel mentorschap en begeleiding de kansen vergroot voor vrouwelijke makers.
“Met de DGTL Academy gaan we verder dan alleen het agenderen van ongelijkheid. We bouwen aan structurele verandering. Door talent te koppelen aan mentoren, kennis toegankelijk te maken en ruimte te geven aan zichtbaarheid op het festival, creëren we niet alleen kansen voor individuele makers, maar werken we aan een inclusievere toekomst voor de elektronische muziek- en kunstsector. Samen met ABN AMRO investeren we bewust in de volgende generatie makers”, aldus Tessa Ponjée, Brand Manager bij DGTL.
De campagnefilm, geregisseerd door Aaron van Valen, toont een eerlijk en kwetsbaar gesprek waarin de zes talenten van de DGTL Academy 2026 reflecteren op hun creatieve proces en hun ervaringen als vrouw in de elektronische muziek- en kunstindustrie.
Productiehuis Captains ontwikkelt daarnaast een korte documentaire over gender(on)gelijkheid in de muziekindustrie, met gesprekken tussen toonaangevende vrouwelijke dj’s en vrouwen achter de schermen. De première vindt plaats tijdens DGTL Amsterdam.