Bijna 50 zwemmers in actie voor de Hersenstichting

Bijna 50 zwemmers steken op zaterdag 22 augustus tijdens Swim4Brains het IJsselmeer over van Stavoren naar Medemblik. De 22 kilometer lange oversteek is een sportieve uitdaging waarvoor deelnemers maanden trainen en waarmee zij geld ophalen voor de Hersenstichting. Nieuw dit jaar is de Harbour Swim in de haven van Medemblik. Voor het eerst kunnen deelnemers daar kiezen voor 500 of 1.500 meter. Daarmee verbreedt Swim4Brains haar evenement en kunnen ook recreatieve zwemmers deelnemen aan een sportieve uitdaging voor hetzelfde goede doel.

De oversteek van het IJsselmeer is een uitdagende openwaterzwemtocht. Wind, golven, afstand en weersomstandigheden maken de tocht tot een fysieke en mentale uitdaging.

De deelnemers worden tijdens de volledige tocht begeleid door een vloot van meer dan 25 zeilschepen, de Reddingsbrigade, veiligheidsboten en tientallen vrijwilligers.

Een bijzondere deelnemer dit jaar is Jan Lavrijsen. De visueel gehandicapte zwemmer gaat de 22 kilometer lange oversteek aan. Hij bereidt zich al maanden voor op de uitdaging en zamelt, net als de andere deelnemers, geld in voor de Hersenstichting.

Voor het eerst: de Harbour Swim

Nieuw dit jaar is de Swim4Brains Harbour Swim. In de historische haven van Medemblik kunnen deelnemers kiezen uit een afstand van 500 meter of 1.500 meter.

De Harbour Swim maakt het mogelijk om op een andere manier mee te doen aan Swim4Brains en bij te dragen aan de Hersenstichting. De start en finish zijn voor Café Brakeboer in de Oosterhaven.

Na hun eigen finish kunnen deelnemers zich langs de kade verzamelen om de Swim4Brains-deelnemers aan te moedigen die op dat moment de laatste meters van hun indrukwekkende 22 kilometer lange oversteek over het IJsselmeer afleggen.

Als feestelijke afsluiting vindt direct na afloop de prijsuitreiking plaats. De prestigieuze Brakeboer Cup wordt uitgereikt door Medembliks zwemicoon Jack Brakeboer, die al decennialang een begrip is binnen de Nederlandse openwaterzwemsport.

Van persoonlijke missie naar jaarlijks evenement

Swim4Brains werd opgericht nadat zowel de vader als schoonvader van initiatiefnemer Sander Pluijm kort na elkaar werden getroffen door een ernstige hersenbloeding. Van dichtbij ervoer hij welke enorme impact een hersenaandoening heeft op patiënten en hun omgeving.

Die persoonlijke ervaring vormde de aanleiding om een sportieve uitdaging te creëren die symbool staat voor de lange en zware weg die veel mensen met hersenletsel moeten afleggen.

Inmiddels is Swim4Brains uitgegroeid tot een jaarlijks sportief evenement. Tijdens de vorige editie werd bijna €150.000 opgehaald. De opbrengst ondersteunt onder meer onderzoek naar hersenaandoeningen en projecten die mensen met een hersenaandoening helpen om actief deel te nemen aan de maatschappij.

"Wat begon als een persoonlijke missie is uitgegroeid tot een beweging van zwemmers, coaches, schippers, vrijwilligers, partners en supporters die samen impact willen maken. Dat iemand als Jan Lavrijsen, ondanks zijn visuele beperking, de oversteek aangaat, laat zien waar Swim4Brains voor staat: samen grenzen verleggen voor een doel dat groter is dan jezelf," zegt initiatiefnemer Sander Pluijm.